Ako liečiť osteochondrózu doma - s ľudovými prostriedkami a liekmi

Dobrý deň milí čitatelia. Choroby chrbtice sú dnes jedným z najpálčivejších medicínskych problémov ľudstva. Čoraz viac mladých ľudí sa sťažuje na bolesti v rôznych častiach chrbtice, hoci nie je to tak dávno, čo táto patológia znepokojovala najmä staršiu generáciu. Preto sa všade tak aktívne diskutuje o účinnej liečbe osteochondrózy. Ako sa zbaviť bolesti v chrbtici je témou tohto článku. Pôsobením gravitácie, trestom za vzpriamenú chôdzu, ako aj inými faktormi, dochádza k predčasnému opotrebovaniu štruktúr chrbtice.

Čo je osteochondróza

Nedostatočná výživa chrupavkového tkaniva vedie k oslabeniu chrupavky. Intervertebrálne vrstvy strácajú svoju schopnosť odolávať nadmernému zaťaženiu. Stavce tlačia na seba, doslova drvia medzistavcové chrupavkové vankúšiky. Takto sa vyvíja osteochondróza.

Najprv trpí tkanivo chrupavky a neskôr sa do patologického procesu zapájajú samotné stavce. Choroba je chronická a sprevádzaná silnou bolesťou.

V závislosti od lokalizácie lézií v oblasti chrbtice sa rozlišuje niekoľko typov ochorenia:

Cervikálna osteochondróza

Je charakterizovaná bolesťou krku, ramien, paží, hlavy, závratmi, miernymi poruchami zraku a hlukovými účinkami.

Hrudná osteochondróza

Bolesť v chrbte sa odráža v hrudníku, niekedy až nápadne podobná bolesti srdca.

Lumbálna osteochondróza

Bolesť je sústredená v panve, pobrušnici, krížoch a vyžaruje do dolných končatín.

Môže dôjsť k súčasnému poškodeniu rôznych úsekov stavcov.

príznaky bedrovej osteochondrózy

Ako choroba postupuje, existujú 4 hlavné štádiá choroby. Nepríjemnou črtou patológie je spočiatku nízka pravdepodobnosť jej detekcie. Je to spôsobené asymptomatickou povahou počiatočného štádia vývoja osteochondrózy.

Chondrotické zmeny budú viditeľné iba na röntgenovom snímku, to znamená, že ich možno zistiť iba náhodou. Keďže neexistujú žiadne predpoklady na úmyselné podstúpenie röntgenového vyšetrenia.

Etapy chondrotických zmien v chrbtici

 1. Dystrofia chrupavky, počiatočná degenerácia tkaniva.
 2. Nápadné sú jednotlivé ohniská zápalu v chrupavke a mikrotrhlinky. V pohyboch chrbtice je nepohodlie a stuhnutosť. Niekedy je chrupavka vytlačená smerom von, čím sa vytvárajú výčnelky - výčnelky.
 3. Chrupavka je nahradená kostnými formáciami. Pohyblivosť postihnutej oblasti je čoraz obmedzenejšia. Nervové korene a krvné cievy sú stlačené, čo vyvoláva rozvoj chronickej bolesti chrbta a okolitých oblastí. Môžu sa vyskytnúť posuny a prietrže.
 4. Ochorenie postihuje kostné tkanivo, chrupavka je takmer úplne zničená. Zápal je rozsiahly, objavujú sa komplikácie. Niektoré oblasti chrbtice úplne strácajú pohyblivosť.

Príčiny osteochondrózy

Príčiny patologických zmien v chrupavkových štruktúrach chrbtice ešte neboli úplne študované medicínou. Vedci však identifikovali niekoľko rizikových skupín, u ktorých je najväčšia pravdepodobnosť vzniku osteochondrózy.

Ide o ľudí, ktorí vedú pasívny život, ktorých práca zahŕňa sedavú polohu. Rizikom ochorenia sú aj pacienti s nadmernou telesnou hmotnosťou a poruchami metabolizmu.

liečba osteochondrózy lekárom

Ohrozené je aj zdravie chrbtice medzi ťažko pracujúcimi a profesionálnymi športovcami.

Medzi faktory, ktoré vyvolávajú tvorbu patologických zmien

 • dlhodobý nedostatok tekutín v tele;
 • nesprávna strava spôsobujúca nedostatok minerálov;
 • hormonálne zmeny;
 • emocionálne výbuchy, stres;
 • zranenia, preťaženie;
 • zotrvanie v statických polohách, ktoré nie sú anatomicky správne;
 • ohniská infekčných lézií v tele;
 • ploché nohy akejkoľvek závažnosti;
 • vrodená predispozícia;
 • svalová slabosť;
 • tehotenstvo;
 • starnutie tela, prirodzené opotrebovanie tkanív;
 • škodlivé závislosti;
 • užívanie liekov, intoxikácia rôznych etiológií;
 • nadváha, obezita;
 • spánok na príliš mäkkom matraci a vysokom vankúši.

Metódy liečby

Terapia pozostáva z aktívnej fázy a rehabilitačného procesu. Aj keď sa dlhodobo nedostavia žiadne trvalé výsledky, nemôžete sa vzdať. Obnova je veľmi pomalá.

To všetko si vyžaduje trpezlivosť, pevnú vôľu a vysokú mieru sebadisciplíny. Úspech možno zaručiť iba vtedy, ak existuje neukojiteľná túžba po zotavení a súbor terapeutických a preventívnych opatrení.

Je veľmi nežiaduce obmedziť sa na samoliečbu. Musíte jasne pochopiť, že samotné užívanie liekov proti bolesti bez zmeny životného štýlu neprinesie iné výsledky ako dočasnú úľavu.

Choroba sa bude naďalej aktívne rozvíjať. Okrem toho sa vytvára závislosť od anestetík a analgetík.

Kombinovaná terapia poskytuje nielen úľavu od bolesti, ale aj boj proti degeneratívnym zmenám, obnovenie pohyblivosti, zmiernenie zápalov, prevenciu komplikácií, snahu o regeneráciu poškodených štruktúr.

Preto sa spájajú:

 • lieky av prípade potreby chirurgický zákrok;
 • liečebná a preventívna gymnastika;
 • fyzické procedúry;
 • rôzne typy manuálnej terapie vrátane tradičnej masáže, reflexnej terapie;
 • odstránenie svoriek, trakcia chrbtice.

To všetko predpisuje a sleduje lekár. Pacient môže použiť netradičné metódy, ale po dohode s lekárom. Pacient musí hlásiť aj všetky úspechy a výskyt nežiaducich reakcií. To umožní včasné úpravy liečebného režimu.

Ako liečiť osteochondrózu doma

V známom domácom prostredí je účinná liečba osteochondrózy celkom možná. Lekár vám prezradí, ako sa zbaviť bolesti chrbtice nielen pomocou anestézie. Pacient bude musieť dodržiavať jeho pokyny a možno mierne upraviť štandardný prístup k liečbe chrbtice.

Hovoríme predovšetkým o regulácii záťaže pri vykonávaní zostavy cvikov a pri naťahovaní stavcových štruktúr. V tomto prípade sa musíte zamerať na osobnú vytrvalosť a citlivosť.

Lieky - lieky na osteochondrózu

Mali by ste okamžite zdôrazniť, že osteochondrózu nemožno prekonať samotnými liekmi. Ale sú dôležitou a dokonca nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia. Farmakologické lieky sa spravidla používajú počas exacerbácie ochorenia na zmiernenie symptómov a zmiernenie zápalu. Čo sa týka obnovy chrupavkového tkaniva, tu sa používajú doplnky stravy, aj keď s rôznym úspechom.

Liečivé účinky sú zamerané na:

 • úľavu od bolesti v rôznych častiach tela;
 • obmedzenie zápalu a zastavenie tohto patologického procesu;
 • zvýšený krvný obeh;
 • zlepšenie metabolizmu;
 • zvýšená výživa poškodených tkanív;
 • návrat mobility do chrbtice;
 • obnovenie vrstiev chrupavky;
 • prevencia rozvoja depresie v dôsledku zlého zdravotného stavu.

Na vyriešenie problémov sa používajú rôzne skupiny liekov. Ak je účinnosť jedného z nich nízka, účinnejšie lieky sa podávajú opatrne, pretože majú väčší počet možných nežiaducich reakcií.

medikamentózna liečba osteochondrózy
 1. Protizápalové lieky (NSAID). Skupina nesteroidných multifunkčných liekov. Zmierňuje zápal, zmierňuje bolesť, znižuje horúčku. Pri osteochondróze sa najčastejšie používajú krémy, masti a tablety na zmiernenie bolesti.
 2. Spazmolytiká, kombinované analgetiká, lokálne anestetiká. Pomáha zbaviť sa bolesti svalov a hlavy.
 3. Lieky, ktoré rozširujú krvné cievy. Pomáha zbaviť sa bolesti hlavy a necitlivosti.
 4. Svalové relaxanty. Uvoľňujú napätie a kŕče, čo vám umožňuje odstrániť výslednú bolesť a opuch svalov.
 5. Vitamínové prípravky (vit. B, A, E, C, multivitamíny), minerálne doplnky. Dodávajú telu zlúčeniny potrebné pre tkanivo chrupavky.
 6. Sedatívne lieky: tinktúra valeriány, motherwort. Pomôžte zmierniť stres z neustálej bolesti a normalizovať spánok.
 7. Hormonálne lieky na báze látok metylprednizolón, hydrokortizón. Sú to silné protizápalové lieky.
 8. Chondroprotektívne činidlá. Obnovte chrupavku.

Fyzické cvičenie

Poranenia chrbtice majú svoje obmedzenia pri vykonávaní špeciálnych cvičení. Preto sa odporúča viesť hodiny pod dohľadom inštruktora.

Liečebný telocvik vám pomôže zbaviť sa bolesti, obnoviť pohyblivosť chrbtice, uvoľniť zaseknuté nervy a cievy. Cvičenia sú zamerané na rozvoj postihnutých partií, posilnenie a natiahnutie svalov.

Súbor gymnastických techník je viac-menej štandardný. Trvanie, intenzita a počet opakovaní sa však určujú individuálne.

Pri osteochondróze je pravdepodobnosť zranenia vysoká, takže všetky akcie sa vykonávajú opatrne. Ak sa vyskytne nepohodlie alebo bolesť, gymnastika by sa mala prerušiť, kým pocit nezmizne. Po obnovení akcie.

Možno budete musieť znížiť záťaž alebo nahradiť toto cvičenie podobným, ale vhodnejším.

Liečba osteochondrózy ľudovými prostriedkami

Tradičná medicína má vo svojom arzenáli veľa jednoduchých, účinných a bezpečných receptov proti osteochondróze. Používajú sa vo forme čajov, tinktúr, pleťových vôd, obkladov, potieraní, aplikácií, mastí.

Bylinná medicína pomôže podporiť telo, posilniť ho, normalizovať jeho fungovanie a zmierniť nepríjemné príznaky. Tieto prostriedky je možné zakúpiť v akejkoľvek lekárni alebo bylinkároch za prijateľnú cenu.

Efektívne obklady

Použitie obkladov pomôže zbaviť sa bolestivých záchvatov, opuchov a zápalov chrupavkového tkaniva. Na tento účel sa používajú dráždivé a otepľovacie prostriedky.

 1. Chren s jablkami. Koreň chrenu a malé jablko sa nastrúhajú na jemnom strúhadle. Pyré sa zmieša v rovnakých častiach a aplikuje sa na chorú oblasť. Zakryte hornú časť filmom a na noc naneste ohrievací obväz. Liečba pokračuje až do odstránenia bolesti.
 2. Na ten istý účel môžete použiť obklady z iných produktov: strúhaná reďkovka, cibuľová dužina, listy lopúcha, kapusta. Na zvýšenie protizápalového účinku môžete pridať med.
 3. Vodka, horčičný prášok, gáforový alkohol - každý po 50 g, zmiešajte s tromi rozšľahanými bielkami. Zmes sa infúzi asi 10 hodín a používa sa ako obklad 3 dni v rade, ráno a večer. Potom prejdite na ďalší recept.
 4. 50 g extraktu z listov aloe sa zmieša so 150 g vodky a 100 g medu. Kompresie sa tiež používajú dvakrát denne počas troch dní. Potom sa vráťte k predchádzajúcemu receptu. Tieto dva lieky sa používajú postupne, každý 3 dni, bez prestávok, kým symptómy nezmiznú.

Infúzie a odvar na osteochondrózu

Táto skupina ľudových prostriedkov sa používa pre systémové účinky na organizmus s cieľom poskytnúť protizápalové, analgetické, posilňujúce a upokojujúce účinky.

Šišky

Odvar: 4 nezrelé šišky umyte, nakrájajte, pridajte pol litra vody, niekoľko minút povarte. Pite ¼ lyžice. 1-3 krát denne.

Tinktúra: nalejte 5 zrelých drvených šišiek so semenami s pohárom alkoholu (silná vodka), nechajte 2 týždne, pričom nádobu denne pretrepávajte. Po jedle vypite čajovú lyžičku.

Brezové puky a brusnicové listy

Každá 1 lyžička, uvarte pohár vriacej vody. Pite trochu počas dňa.

Bylinky

Užitočné sú aj čaje z rastlín, ako je praslička roľná, mäta, ľubovník bodkovaný, materina dúška, nechtík, lipa, ostropestrec mariánsky, harmanček, skorocel, tymián, mochna, šalvia, slamienka. Používajú sa v rôznych kombináciách alebo samostatne.

Aplikácie medu

Pri osteochondróze pomáhajú aplikácie a pleťové vody vyrobené z aloe šťavy a medu. Používajú sa jednotlivo alebo v zmesi.

masáž s medom na osteochondrózu

V produkte by sa mal navlhčiť kúsok gázy a priložiť na boľavé miesto pod otepľovacím obväzom najmenej 40 minút. Môžete si nimi tiež jednoducho niekoľkokrát denne namazať požadované miesta.

Trením

Vtieranie liečivého zloženia urýchľuje krv, zabezpečuje hlboké prenikanie produktu do tela, zahrieva ho, stimuluje aktívne centrá, odstraňuje napätie a odstraňuje necitlivosť.

Vhodné na trenie pri osteochondróze:

 • medvedí/jazvečí tuk;
 • terpentín;
 • alkoholické bylinné tinktúry;
 • odvary a infúzie liečivých rastlín;
 • jedľový olej;
 • špeciálne zlúčeniny.

Trenie pri silnej bolesti: rozdrvte balenie analgínu (10 ks), skombinujte s pohárom alkoholu, malou fľašou jódu, 10 ml gáfrového alkoholu. Chrbát si natierajte len v bolestivých partiách. Môže spôsobiť pocit pálenia.

Terapeutické kúpele na osteochondrózu

Podobné postupy sa vykonávajú počas štádia remisie. Používa sa teplá voda s prídavkom bylinných odvarov a éterických olejov. Treba použiť pred spaním.

Kúpele pomáhajú relaxovať, upokojiť, zmierniť opuch a napätie, odstrániť necitlivosť, bolesť, ťažkosť vo svaloch. Tu sa odvary používajú vo vyšších koncentráciách, ako keď sa užívajú ústami. Ale urobia to tie isté rastliny.