Bolesť dolnej časti chrbta (lumbago)

Bolesť chrbta (lumbago) je veľmi častým príznakom. Najčastejšou príčinou je svalové napätie spojené s nedostatočným fyzickým tréningom. Odpočívajte 2-3 dni a problém možno vyriešia mierne lieky proti bolesti.

V zriedkavých prípadoch je príčina závažnejšia: herniovaný disk (inak známy ako herniovaný disk), spondylolistéza, zlomenina alebo nádor. Bolesť chrbta sa považuje za nebezpečnú, ak je sprevádzaná bolesťou, necitlivosťou, slabosťou v nohe, ťažkosťami s močením atď.

Liečba bolesti chrbta sa začína podrobnou anamnézou (kedy bolesť začala, ako dlho trvá, kde ovplyvňuje, čo ju zhoršuje atď. ), po ktorej nasleduje fyzické vyšetrenie. Treba vyšetriť aj iné časti tela, ktoré môžu spôsobovať bolesti chrbta podobné bolestiam chrbta, ako sú obličky a brucho.

V prípade potreby sa budú vyžadovať testy, ako sú obyčajné röntgenové snímky, ako aj MRI. Zvyčajne postačuje konzervatívna liečba (odpočinok, lieky, fyzikálna terapia). V zriedkavých prípadoch je potrebný špeciálny chirurgický zákrok. Ako alternatíva existujú injekcie do chrbtice v lokálnej anestézii.

Bolesti dolnej časti chrbta

Často kladené otázky o bolestiach chrbta

Z čoho pozostáva stredná (bedrová) chrbtica?

Chrbtica v páse pozostáva z:

 1. kosti (stavce);
 2. medzistavcové platničky (medzi dvoma susednými stavcami je kotúč ako vankúš);
 3. kĺby (na zadnej strane každého stavca sú dva kĺby);
 4. väzy;
 5. šľachy;
 6. svaly a nakoniec;
 7. nervy vychádzajúce z chrbtice (jeden vpravo a jeden vľavo na každej úrovni), ktoré poskytujú nervovú stimuláciu nohám.

V širšom zmysle je medzistavcová platnička tiež typom kĺbu.

Ktoré z nasledujúcich prvkov chrbtice môžu spôsobovať bolesti chrbta?

Všetky anatomické prvky opísané v otázke vyššie majú senzorické nervové zakončenia, takže poškodenie ktoréhokoľvek z nich môže spôsobiť bolesť. Najčastejšou príčinou bolestí chrbta je namáhanie mäkkých tkanív, t. j. svaly, väzy a šľachy. Potom hovoríme, že bolesť je „svalová".

Platí aj nasledujúci paradox: obraz pri röntgenovom vyšetrení nie vždy zodpovedá intenzite bolesti. Takže jeden pacient môže mať strašnú bolesť chrbta zo svalového napätia (bez toho, aby sa čokoľvek ukázalo na obyčajnom röntgene alebo MRI), zatiaľ čo iný pacient s veľkou herniou platničky nemusí mať žiadne príznaky.

Čo môže spôsobiť bolesti chrbta?

Príčina bolesti chrbta je:

 1. svalové napätie vo svaloch, šľachách a väzoch obklopujúcich chrbticu. Toto je najčastejší dôvod (viac ako 70 %);
 2. opotrebovanie medzistavcových platničiek (napríklad herniovaný disk);
 3. poškodenie kĺbov;
 4. spondylolistéza;
 5. zlomeniny (v dôsledku traumy, ako aj automaticky v dôsledku osteoporózy alebo metastáz);
 6. iné zriedkavé príčiny, ako sú kostné nádory, zápal (spondylodiscitída), reumatologické ochorenia (napr. ankylozujúca spondylitída), Scheuermannova choroba;
 7. spôsobuje mimo chrbtice, napríklad nefrolitiázu (obličkové kamene), aneuryzmu brušnej aorty, cholecystitídu.

Príčina bolesti sa môže líšiť od veku k veku.

Áno, vekom sa dôvody menia, pretože sa mení štruktúra chrbtice. U mladých ľudí býva postihnutá medzistavcová platnička: najčastejšou príčinou (okrem natiahnutia svalov) je herniovaná platnička.

V starobe sa zvyšuje opotrebovanie zadných prvkov chrbtice (napríklad kĺbov), takže najčastejšími príčinami sú artróza a lumbálna stenóza (spondylolistéza), začínajú sa objavovať aj zlomeniny v dôsledku osteoporózy.

Môže bolesť chrbta súvisieť s telesnou hmotnosťou?

Áno, úloha zvýšenej telesnej hmotnosti pri výskyte bolestí chrbta je empiricky známa a vedecky potvrdená. Môže to byť spôsobené tým, že človek s nadváhou zvyčajne nešportuje, a preto nemá „vybudovaný" vhodný svalový systém na ochranu chrbta pred drobnými zraneniami. Ľudia s nadváhou a obezitou (s indexom telesnej hmotnosti viac ako 25-30) majú väčšiu pravdepodobnosť záchvatov bolesti chrbta.

Bolí ma chrbát. Mám prestať dvíhať činky?

V akútnej fáze, t. j. keď je bolesť nedávna, treba sa vyhnúť zdvíhaniu ťažkých bremien. To znamená, že môžete zdvihnúť balík zo supermarketu, ale nesmiete zdvihnúť napríklad ťažkú krabicu. Keď sa toto štádium skončí a bolesť pominie, môžete dvíhať malé závažia, ale musíte sa naučiť, ako to robiť správne, teda pokrčiť kolená a nie ich narovnať, ako to robia vzpierači. Navyše, čím viac si človek precvičuje chrbtové svaly, tým viac stresu znesie jeho chrbát.

Všeobecne povedané, každodenný život určite zahŕňa zdvíhanie závaží: ľudské telo je navrhnuté tak, aby zdvíhalo závažia a robilo ťažké zdvíhanie, ako napríklad rodič dvíhajúci svoje dieťa.

Zdvíhanie závaží v telocvični je iná záležitosť: ako všeobecné pravidlo, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné (t. j. pokiaľ daná osoba nie je športovec), sa odporúča, aby sa osoba s problémami s chrbtom vyhýbala posilňovaniu v telocvični.

Môže osteoporóza spôsobiť bolesti chrbta?

Iba v prípade zlomeniny. Tieto typy zlomenín sa zvyčajne vyskytujú automaticky (t. j. nie sú spôsobené pádom) a príznaky nemusia byť také hlučné ako pri „normálnych" zlomeninách, t. j. bolesť môže byť minimálna.

Čo znamená chronické lumbago?

Bolesť chrbta (lumbago) je klasifikovaná ako chronická, ak pretrváva dlhšie ako 3 mesiace bez prerušenia. Limit 3 mesiacov nie je svojvoľný: pozorovalo sa, že pacienti trpiaci bolesťami chrbta dlhšie ako 3 mesiace majú určité vlastnosti, ktoré sťažujú liečbu:

 1. bolesť s „čudným" charakterom, t. j. opísaný ako pocit pálenia, "elektrický prúd";
 2. príčina bolesti sa môže zdať vyriešená, napríklad herniovaný disk môže byť „vyriešený" na MRI;
 3. pacient pociťuje psychologický dopad bolesti a prejavuje symptómy ako úzkosť a depresia.

Aké je vedecké vysvetlenie tohto zvláštneho typu bolesti chrbta?

Prevládajúca teória chronickej bolesti je, že pretrvávajúca a dlhotrvajúca stimulácia nervovej dráhy (t. j. cesty z miesta bolesti do mozgu) spôsobuje „senzibilizáciu", takže stimul spôsobuje prehnanú alebo zvláštnu reakciu.

Stimul s nízkou intenzitou teda môže spôsobiť veľmi intenzívnu bolesť alebo bolesť, ktorá nezodpovedá typu stimulu, napríklad pocit, že horíte, keď sa žiadna časť tela neprehrieva. Aj keď sa teda lieči anatomická príčina bolesti, bolesť a psychologická reakcia môžu zostať, akoby sa vtlačili do mozgu. Práve z tohto dôvodu sa pri chronickej bolesti chrbta predpisujú (okrem klasických liekov proti bolesti) lieky, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém, napríklad antidepresíva.

Kedy by ste mali navštíviť lekára pre bolesti chrbta?

 • keď bolesť nezmizne pomocou jednoduchých liekov proti bolesti v priebehu niekoľkých dní;
 • keď sa bolesť vyskytuje nielen v chrbte, ale aj v nohe;
 • keď noha znecitlivie alebo začne paralyzovať;
 • ak bolesť chrbta pretrváva v noci, počas spánku alebo dokonca prebúdza postihnutého zo spánku;
 • ak máte problémy s močením, pohybom čriev a/alebo sexuálnou funkciou;
 • keď je sprevádzaná horúčkou;
 • keď je spustený pádom alebo nehodou;
 • keď je sprevádzaný úbytkom hmotnosti;
 • ak máte v anamnéze rakovinu, osteoporózu, dlhodobé užívanie kortizónu, intravenózne užívanie drog (napr. heroínu) alebo alkoholizmus.

Aké sú ďalšie kroky?

Lekár, ktorý vás vyšetrí, odoberie kompletnú anamnézu a vyšetrí vás. Potom, ak je to potrebné, sa vykonajú testy, ako sú obyčajné röntgenové snímky, CT alebo MRI.

Musím podstúpiť röntgenové vyšetrenie, ak mám bolesti chrbta?

NieAsi 70% prípadov bolesti chrbta je spôsobených jednoduchým natiahnutím svalov a v týchto prípadoch nie je potrebné vyšetrenie.

Čo ak niečo ukáže röntgen alebo magnetická rezonancia?

Toto je veľmi, veľmi časté: niekto urobí vyšetrenie chrbta a objaví röntgenový nález, ako je herniovaný disk, osteofyty atď. Ale to hovorí slovo: röntgenový nález. To znamená, že disk bol v určitom čase poškodený. Vyšetrenie nám ale nepovie, kedy k tomuto úrazu došlo, t. j. nedávno alebo dávno, takže nám to nedokazuje, že bolesť chrbta je momentálne spôsobená práve týmto vyhrotením platničky. Okrem toho sa u všetkých ľudí vyskytuje veľa „degeneratívnych zmien", či už pociťujú bolesť alebo nie. Preto sa pri stanovení diagnózy nemožno riadiť iba výsledkami röntgenového vyšetrenia.

Z toho istého dôvodu by liečba (alebo dokonca indikácia na operáciu) problémov s chrbticou nikdy nemala byť navrhnutá jednoduchým pohľadom na obraz MRI. Je vhodné najskôr vykonať anamnézu a klinické vyšetrenie a potom korelovať nálezy MRI so symptómami pacienta.

Ktorý je špecifickejší test na bolesť chrbta: obyčajný röntgen, CT vyšetrenie alebo MRI?

Na túto otázku neexistuje jediná odpoveď. Každý test má indikácie a každý test má nevýhody:

 1. konvenčná rádiografiaje veľmi rýchly a jednoduchý test, ktorý stojí veľmi málo. Ale ukazuje len kosti. To znamená, že zlomenina, skolióza alebo kyfóza alebo spondylolistéza sú dobre viditeľné, ale nie sú viditeľné medzistavcové platničky a nervy.
 2. CT vyšetrenietrvá veľmi málo minút a má priemerné náklady, ale zároveň má vysokú dávku žiarenia. Pomerne dobre zobrazuje všetky prvky chrbtice. To je pri zobrazovaní nervov a platničiek pomerne nevýhodné.
 3. MRITrvá dlho, napríklad 20 minút, a pre ľudí trpiacich klaustrofóbiou je to nepohodlné vyšetrenie. Náklady sú vysoké, ale nedochádza k žiadnemu ožiareniu. Ide o najpodrobnejšie vyšetrenie aké máme a mapuje všetky štruktúry chrbtice, najmä nervov. Trochu mu chýbajú zlomy, najmä tie malé. V každom prípade vám lekár po vyšetrení vyberie a odporučí vhodný test.

Ako sa zvyčajne lieči bolesť chrbta?

 • vo väčšine prípadov pomáha odpočinok a niektoré jednoduché opatrenia doma, napríklad „teplé a studené" a bedrová ochrana (pás);
 • Na zmiernenie bolesti môžete použiť určité lieky, ako sú analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky atď. ;
 • Návšteva fyzioterapeuta často pomáha, najmä ak sa to robí určitým spôsobom a na špecifické indikácie;
 • alternatívne formy liečby, ako je akupunktúra, joga a pilates, môžu poskytnúť významný prínos pre jednotlivých pacientov;
 • Niekedy sa môžu použiť aj spinálne injekcie.
 • V pomerne zriedkavých prípadoch je vyššie uvedená (konzervatívna) liečba neúčinná a je potrebná chirurgická intervencia.

Znamená odpočinok, že musím zostať v posteli?

Len na 2-3 dni a len v prípade núdze. Štúdie ukázali, že pobyt v posteli dlhšie ako 2-3 dni bolesť chrbta skôr zhoršuje ako lieči. Vo všeobecnosti sa odporúča chodiť čo najviac pešo.

Ak človek napriek konzervatívnej liečbe pre neznesiteľné bolesti nedokáže vstať z postele, zvyčajne to poukazuje na vážny problém a mal by ho navštíviť lekár.

Mali by ste používať teplé alebo studené na zmiernenie bolesti chrbta?

Obe metódy boli testované a pomáhajú v závislosti od situácie. Mechanizmus účinku je odlišný:

 • horúce (teplo) spôsobuje svalovú relaxáciu, t. j. uvoľňuje svaly stiahnuté bolesťou a zvyšuje krvný obeh. Môžete použiť handričku nahriatu na radiátore alebo si dať teplý kúpeľ (nie horúci).
 • chlad bráni bolestivým vláknam viesť bolesť (napríklad športovci aplikujú chladivo pri hraní futbalu). Môžete použiť ľadový obklad zabalený do handričky (nie je v priamom kontakte s pokožkou). Jednoduchá alternatíva: vrecko zeleniny z mrazničky.

Aké lieky môžete užívať na bolesť chrbta?

Lieky, ktoré možno použiť na liečbu bolesti chrbta, zahŕňajú:

 1. Hlavne analgetikum zo skupiny anilidov, samotné alebo v kombinácii s kodeínom alebo svalovým relaxantom. Toto je najjednoduchší a najbezpečnejší liek a liečba by sa ním mala vždy začať.
 2. Nesteroidné protizápalové lieky (existuje niekoľko tried). Silnejšie lieky proti bolesti, ale pri chronickom užívaní majú veľa vedľajších účinkov, ako je gastritída, gastrointestinálne krvácanie, zvýšený krvný tlak, poškodenie obličiek, krvácanie atď.
 3. Glukokortikosteroid- silný a účinný prostriedok proti bolesti, avšak s veľkým množstvom vedľajších účinkov pri chronickom užívaní a bez jednoznačne preukázaných výhod pri bolestiach chrbta.
 4. Opioidy, t. j. lieky morfínového typu. Zvyčajne sa podáva intravenózne alebo intramuskulárne v nemocnici, ale dostupné sú aj niektoré perorálne lieky.
 5. Antiepileptiká alebo antidepresíva hlavne pri chronickej bolesti, ale aj pri niektorých akútnych stavoch.

Dôležité!

Všetky vyššie uvedené lieky by ste mali užívať na odporúčanie lekára, ktorý vás predtým vyšetril. Je neopatrné a potenciálne nebezpečné brať lieky na vlastnú päsť počúvaním priateľov, získavaním nápadov z internetu alebo telefonovaním so svojím lekárom bez predchádzajúcej kontroly.

Ako mi môže fyzioterapeut pomôcť s bolesťou chrbta?

Úloha fyzikálneho terapeuta je pri liečbe bolesti chrbta veľmi dôležitá. Najvhodnejší je úvodný program trvajúci niekoľko dní a následne sa pacient môže naučiť vykonávať potrebné cviky aj sám. Silné bolesti sa spočiatku liečia tak, aby pacient mohol chodiť (t. j. nie je pripútaný na lôžko), a keď bolesti ustúpia, začnú sa cvičenia posilňovať svaly a obnovovať chrbticu. Program môže zahŕňať:

 1. okamžité úľavové opatrenia ako elektroliečba (napr. TENS), ultrazvuk, diatermia, masáže;
 2. aeróbne cvičenie, ako je chôdza, plávanie alebo vodoliečba a v niektorých prípadoch dokonca aj bicyklovanie;
 3. cviky na stabilizáciu trupu a propriocepciu, ktoré „učia" svaly lepšie podporovať chrbticu;
 4. posilňovacie cvičenia, ako sú cvičenia na brucho a chrbát (nie na začiatku programu);
 5. cvičenia na rozvoj rozsahu pohybu;
 6. mechanická diagnostika a terapia McKenzie;
 7. rekvalifikácia, t. j. naučiť sa správne stáť, sedieť, zdvíhať závažia atď.

Ak máte bolesti chrbta, mali by ste najskôr navštíviť fyzioterapeuta alebo lekára?

Fyzioterapia je jednou z metód liečby bolesti chrbta. Ďalšími metódami sú lieky, starostlivosť, chôdza a nakoniec injekcie a operácie chrbtice. Preto musí byť centrálna osoba, ktorá bude vyberať používané metódy a hodnotiť pokroky pacienta.

Pre pacienta s bolesťou chrbta je najlepšie najskôr navštíviť lekára, aby sa vylúčili zriedkavé a závažné príčiny bolesti chrbta. Lekár potom pošle pacienta k fyzioterapeutovi, s ktorým by mal pacient udržiavať kontakt, aby prediskutoval postup liečby. Konečnú zodpovednosť za pokrok pacienta nesie lekár.

Mám nosiť talizman (opasok) na bolesť chrbta?

Jednoduchá mäkká podložka môže byť použitá niekoľko dní. Neposkytuje úplné znehybnenie (pevné chrániče, aké používame pri zlomeninách, áno), ale obmedzuje nadmerné a náhle pohyby a pripomína tak chrbtovému pacientovi správne držanie tela najmä pri práci.

Dlhodobé chronické užívanie má opačný efekt ako atrofia chrbtových svalov, čo vedie k zvýšenej bolesti. Na záver je potrebné poznamenať, že pri použití počas 1-2 týždňov môže byť amulet užitočný. Najlepšie sa používa v spojení s programom posilňovania svalov chrbtice, aby sa v konečnom dôsledku odstránila potreba ochrany.

Aká je pravdepodobnosť, že budem potrebovať operáciu kvôli bolesti chrbta?

Je to malá šanca. Zo 100 pacientov, ktorí navštívia lekára kvôli bolestiam chrbta, bude len 5-10 v konečnom dôsledku vyžadovať operáciu, a to až po vyčerpaní všetkých ostatných prostriedkov (konzervatívnej liečby).

Čo môžem urobiť v období, keď ma nebolí, aby som predišiel bolestiam chrbta?

 • Pravidelne cvičte po konzultácii s lekárom. Chôdza a plávanie sú dva výborné cviky, ktoré posilňujú chrbticu. Predtým, ako začnete cvičiť, opýtajte sa svojho lekára, aké cvičenia sú v poriadku pri iných zdravotných problémoch, ako sú srdcové choroby.
 • Posilnite svaly, ktoré podporujú oblasť pásu (brušné a chrbtové svaly). Konzultácia s vaším fyzioterapeutom alebo fyzioterapeutom je nevyhnutná.
 • Prestaňte fajčiť alebo aspoň znížte množstvo fajčenia.
 • Udržať si správnu telesnú hmotnosť, schudnúť.
 • Pomôžte svojej chrbtici: naučte sa, ako zdvíhať závažia, ako stáť, na akom matraci spať a ako spať, ako sedieť pri stole atď.

Ktorého lekára by ste mali navštíviť pri bolestiach chrbta?

Možno budete chcieť navštíviť lekára, ktorý sa špecializuje na chrbticu, ako je neurochirurg alebo ortopedický chirurg.