Cervikálna osteochondróza a jej príznaky

Osteochondróza krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je progresívna degeneratívne-dystrofická lézia medzistavcových platničiek umiestnených medzi prvými 7 stavcami. Stavce 1-7 patria ku krčnej chrbtici.

Patologické zmeny na pozadí osteochondrózy vedú k deformácii stavcov, čo v konečnom dôsledku narúša ich prekrvenie, nervové vedenie na krku a oblasti inervácie poškodených nervov.

Osteochondróza krčnej chrbtice môže byť nezávislou chorobou alebo kombinovanou s osteochondrózou iných častí - hrudnej a bedrovej.


Hlavné príznaky

Vedúcim príznakom cervikálnej osteochondrózy je bolesť, ktorej lokalizácia a povaha závisí od lokalizácie lézie. Najčastejšie sa to cíti v oblasti krku a goliera, jednej alebo oboch rúk.

Toto ochorenie je charakterizované jednostrannou bolesťou a môže ublížiť ktorákoľvek časť ramena - rameno, predlaktie, ruka a dokonca aj prsty. Mnohí pacienti sa sťažujú na bolesti hlavy a závraty.

Bolestivý syndróm môže byť tiež pociťovaný v hrudníku, supraklavikulárnej oblasti alebo sa šíri po celom chrbte. U niektorých sa bolesť sústreďuje na spodok krku alebo hrdla.

Osteochondróza krčnej chrbtice sa vyznačuje rôznymi príznakmi a často ju sprevádza porucha hmatovej citlivosti, svalová slabosť, znížená ostrosť zraku a sluchu, zrýchlený tep a záchvaty paniky.

Pozor!

Niekedy je osteochondróza komplikovaná syndrómom vertebrálnej artérie, čo môže vyžadovať núdzovú hospitalizáciu pacienta.

Prvé známky

V počiatočných štádiách prejavy osteochondrózy viac pripomínajú bežnú únavu po náročnom dni a vyskytujú sa pravidelne. Vo večerných hodinách sa objavuje nepohodlie a bolesť v krku, ťažkosť a bolesť v hlave, najmä v okcipitálnej oblasti. Možné chrumkanie a vŕzganie pri otáčaní hlavy.

Známky cervikálnej osteochondrózy u žien sú výraznejšie ako u mužov a sú často sprevádzané nestabilným psycho-emocionálnym stavom. Okrem toho muži trpia touto chorobou oveľa menej často.

Exacerbácia chondrózy sa často vyskytuje počas menopauzy, keď sa v ženskom tele vyskytujú hormonálne zmeny a imunitný systém oslabuje. Určité ťažkosti vznikajú pri diagnostike v dôsledku príznakov podobných príznakom mnohých iných chorôb.

Muži menej reagujú na maličkosti, ako je škvŕkanie v krku, a často si jednoducho nevšimnú podozrivé príznaky. Okrem toho sa príznaky cervikálnej osteochondrózy u mužov nemusia dlho objaviť, čo sa vysvetľuje zvláštnosťami anatómie.

Muži majú prirodzene vyvinutejšie a silnejšie svaly, čo vytvára dodatočnú oporu pre chrbticu. Svalový rám slúži ako druh panciera, ktorý chráni stavce a zabraňuje ich deformácii.

Syndróm vertebrálnej artérie (VAS)

Klinický obraz SPA je zvyčajne reprezentovaný niekoľkými príznakmi, ale možno pozorovať iba jeden z možných:

 • bolesť hlavy s prevládajúcou lokalizáciou v zadnej časti hlavy a na báze lebky - bazilárna migréna, sprevádzaná klasickými príznakmi: strata koordinácie, nevoľnosť vedúca k vracaniu, hučanie v ušiach, menej často - porucha reči;
 • závraty, ktoré sa vyskytujú pri otáčaní hlavy. Môžu byť sprevádzané vracaním, stmavnutím očí a zhoršenou koordináciou pohybov;
 • únava očí zo stresu, blikanie škvŕn a jasné záblesky pred očami a na niektorých miestach strata zorného poľa. Pacienti sa môžu sťažovať na bolesť, začervenanie a pocit piesku v očných bulvách, zápal očných spojoviek;
 • konštantný alebo epizodický tinitus, ktorého povaha sa mení v závislosti od polohy krku. Môže sa vyskytnúť mierna hluchota, upchatie uší a nereagovanie tichého hlasu. V niektorých prípadoch bola zaznamenaná parakúzia - selektívna počuteľnosť zvukov, pri ktorej človek počuje lepšie v prítomnosti vonkajšieho hluku ako v úplnom tichu;
 • vegetatívne príznaky sa vyskytujú vždy, keď sa osteochondróza zhorší, a najčastejšie sa kombinujú s inými príznakmi. Môžu to byť návaly horúčavy alebo zimnica, zvýšené potenie, studené nohy a ruky, pocit nedostatku vzduchu, prudký nárast krvného tlaku a zlý spánok;
 • TIA – prechodné ischemické ataky – sprevádzajú mechanické zovretie vertebrálnej tepny a prejavujú sa dvojitým videním, dočasnou čiastočnou slepotou s výpadkom zorného poľa, závratmi s vracaním, poruchami reči a funkcie prehĺtania;
 • Mdloby môžu byť dôsledkom náhleho otočenia hlavy alebo jej nepohodlnej polohy. Strata vedomia trvá rôzne časové obdobia a zanecháva slabosť v končatinách;
 • pádové záchvaty sú náhle pády, zvyčajne bez straty vedomia, spôsobené náhlym prietokom krvi do mozgu, keď je hlava odhodená späť. Bezprostrednou príčinou je paralýza nôh, ale motorická funkcia sa obnoví pomerne rýchlo.

Bolesti hlavy a závraty

Väčšina pacientov s cervikálnou chondrózou má tento príznak, ale môže chýbať. Príčina závratov je spojená s kompresiou hlavných tepien a krvných ciev, čo narúša transport kyslíka do nervového tkaniva predĺženej miechy a miechy.

Pod vplyvom mechanickej traumy vertebrálnych štruktúr a chronickej ischémie nervových vlákien sa zvyšuje citlivosť a dochádza k podráždeniu nervových zakončení, čo v konečnom dôsledku spôsobuje krčné závraty.

Závraty môžu byť sprevádzané neistotou pohybov, zvýšenou srdcovou frekvenciou, prudkým nárastom krvného tlaku a zvýšeným potením v oblasti tváre a ramien.

Bolesť hlavy je častým spoločníkom cervikálnej chondrózy. Má paroxysmálnu povahu, trvanie záchvatu sa pohybuje od niekoľkých hodín do niekoľkých dní. Intenzita bolesti sa líši, ale objavuje sa so závideniahodnou pravidelnosťou.

Bolesť hlavy je spôsobená stláčaním vertebrálnej artérie v dôsledku zmien polohy stavcov a platničiek. V dôsledku stlačenia cievy dochádza k narušeniu prívodu krvi do mozgu, čo vedie k bolesti.

Referencia:

Príčinou bolesti môže byť aj svalový kŕč, typický pre osteochondrózu.

Záchvaty paniky

Záchvaty paniky sú tiež spojené so znížením výživy mozgu a spôsobujú nasledujúce príznaky:

 • záchvaty horúčky alebo zimnice, zvýšenie telesnej teploty;
 • necitlivosť, brnenie v končatinách, svalové kŕče, zhoršená motorická schopnosť;
 • závraty, strata koordinácie, stmavnutie očí;
 • bolesť za hrudnou kosťou alebo na hrudníku vľavo, zrýchlený pulz, zvýšený krvný tlak;
 • nespavosť, strach zo smrti alebo duševný zmätok, zmätenosť;
 • dýchavičnosť, ťažkosti s dýchaním až dusenie, hrudka v krku;
 • nepohodlie a bolesť brucha, poruchy trávenia, časté močenie.

Bolesť hrdla

Hrdlo s osteochondrózou bolí spravidla pri poškodení alebo premiestnení 4. krčného stavca. Lokalizácia je zvyčajne jednostranná, pretože stavce a disky sa posúvajú na jednu stranu.

Bolesť v krku s cervikálnou osteochondrózou v dôsledku kompresie nervov

V dôsledku zovretia koreňov dochádza k spazmu a napätiu hltanových svalov sprevádzané bolesťou. Hrdlo je ťažké a plné a je ťažké dýchať. Voľnému dýchaniu a prehĺtaniu však neexistujú žiadne mechanické prekážky, v pažeráku a hrtane nie sú cudzie predmety ani nádory.

Typické je, že lieky na angínu či angínu, výplachy a inhalácie nezaberajú.

Zdroj bolesti je v oblasti medzi chrupavkou štítnej žľazy a jugulárnou dutinou. Povaha bolesti sa pohybuje od miernej až po oslabujúcu.

Liečba

Komplexná liečba cervikálnej osteochondrózy zahŕňa niekoľko metód - užívanie liekov, vykonávanie terapeutických cvičení, navštevovanie fyzioterapie a masáží. Ak je to žiaduce, môžete použiť ľudové prostriedky a urobiť rôzne obklady, pripraviť infúzie a odvar.

V prípade exacerbácie ochorenia sa odporúča dodržiavať odpočinok v posteli. Okrem toho by ste mali ležať na rovnom a pomerne tvrdom, elastickom povrchu - previsnutá pohovka alebo perová posteľ nebude fungovať.

Pozor!

Silná bolesť vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Na fixáciu krčnej chrbtice môže lekár predpísať nosenie goliera Shants. Podporuje krk v anatomicky správnej polohe, eliminuje pohyb a tým aj bolesť.

Lieky sa vyberajú s prihliadnutím na existujúce symptómy a diagnostické výsledky. Ak sa zistia hernia a výčnelky, liečba môže byť chirurgická.

Drogy Akcia
Vazodilatátory a nootropiká Zlepšuje cerebrálnu cirkuláciu, rozširuje cievy, uvoľňuje hladké svaly, znižuje frekvenciu nervových signálov
Prípravky s chondroitínom a glukosamínom Obnova chrupavkového tkaniva diskov, spomalenie degeneratívnych procesov
Svalové relaxanty Uvoľnenie svalových kŕčov
Nesteroidné protizápalové lieky Úľava od zápalového procesu, opuch tkaniva
Analgetiká Odstránenie bolesti
Opioidy Pri silných bolestiach, ktoré sa nedajú zmierniť bežnými prostriedkami
Vitamínové komplexy obsahujúce vitamíny B, A, C, vápnik Posilnenie nervového, svalového a kostného tkaniva, celkový liečebný účinok
Antidepresíva a sedatíva Zvládanie stresu spôsobeného neustálou bolesťou

Liečba doma

Neodporúča sa príliš dlho ležať doma a dodržiavať odpočinok v posteli a po odznení akútnych symptómov musíte prejsť na aktívne akcie. Mali by ste začať s jednoduchými cvičeniami a postupne prejsť k intenzívnejším.

 • Cvičenie 1 – sebapredĺženie. Stojte s rukami nadol pozdĺž tela, nakloňte hlavu doprava a súčasne sa natiahnite ľavou rukou. Zostaňte v tejto polohe a zopakujte cvičenie na druhú stranu.
 • Cvičenie 2 – samomasáž. Položte si uterák na ramená a držte jeho okraje a ťahajte ich jedným alebo druhým smerom.
 • Cvičenie 3 – otáčanie hlavy doľava a doprava, záklon doprava a potom na ľavé rameno.
 • Cvičenie 4 – to isté s protiakciou rukou: pri otáčaní alebo nakláňaní tlačte na spánky, čím vytvárate dodatočný odpor.

Tipy na prevenciu osteochondrózy

Tip #1

Telesná výchova je hlavným spôsobom boja proti starnutiu tela a rozvoju dystrofie medzistavcových platničiek. Väčšinou stačí každodenné cvičenie a návšteva bazéna aspoň raz týždenne. To všetko vám umožňuje posilniť svalový korzet chrbtice.

Tip č. 2

Aj zdravý človek potrebuje masáže, odporúča sa ich robiť každoročne.

Tip č. 3

Je veľmi dôležité sledovať svoju váhu a vyhnúť sa nadbytočným kilogramom.

Tip #4

Pri dlhšej práci v nútenej polohe musíte urobiť prestávky, zmeniť polohu tela a zahriať sa.

Tip č. 5

Dobre sa stravovať znamená konzumovať s jedlom dostatok vitamínov a mikroelementov.

Tip č. 6

Snažte sa nedvíhať a nenosiť ťažké predmety, a ak to musíte urobiť, noste podporný korzet.

FAQ

Kedy potrebujete urgentne navštíviť lekára?

Dôvody na okamžitú konzultáciu a dokonca aj zavolanie sanitky sú:

 • pretrvávajúca necitlivosť rúk alebo nôh;
 • silná bolesť, ktorá nie je zmiernená konvenčnými analgetikami;
 • pohybová porucha;
 • silná bolesť hlavy, závrat, strata koordinácie a iné príznaky cerebrovaskulárnej príhody;
 • „zaseknutie" chrbta v určitej polohe, ostro obmedzujúce pohyby.

Je možné vyliečiť chondrózu navždy?

Nie, ide o chronické ochorenie s periodickými exacerbáciami. Aj po liečbe a dodržiavaní všetkých odporúčaní lekára je chrupavka v postihnutej oblasti disku nahradená jazvou. To znamená, že štruktúra segmentu už bola poškodená a tento proces je nezvratný. S určitým úsilím zo strany pacienta však možno dosiahnuť vysokú kvalitu života.