Vlastnosti komplexnej terapie pri liečbe artrózy bedrového kĺbu

Osteoartróza bedrového kĺbu je komplexná patológia, ktorá môže spôsobiť nebezpečné zdravotné následky.

Ak chcete spomaliť jeho vývoj a vyrovnať sa s nebezpečnými príznakmi, musíte navštíviť lekára včas. Špecialista urobí správnu diagnózu a zvolí vhodnú liečbu.

Klinický obraz a klasifikácia patológie

bolesť dolnej časti chrbta s artritídou bedrového kĺbu

Patológia má progresívny charakter a je sprevádzaná deštrukciou kostí a chrupaviek bedrového kĺbu. V medicíne sa táto porucha často označuje ako koxartróza. Je klasifikovaný v ICD-10 pod kódom M16.

Najčastejšie sa patológia vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov a ženy sú na ňu náchylnejšie.

U starších ľudí je ochorenie spojené s prirodzeným starnutím organizmu. U mladých ľudí môže byť príčinou vývoja ochorenia traumatické poranenia, nadmerná hmotnosť, zvýšená fyzická aktivita.

V počiatočnom štádiu ochorenia sa v oblasti kĺbu vyskytujú periodické bolesti. Bez adekvátnej terapie choroba postupuje, čo môže spôsobiť invaliditu.

Príčiny a provokujúce faktory

Patológia má postupný vývoj a je spojená s rôznymi faktormi. Nasledujúce faktory vedú k vzniku ochorenia:

 1. Hormonálna nerovnováha – môže mať vekový alebo patologický charakter.
 2. Porušenie prietoku krvi - vzniká v dôsledku zranení, zvýšenej fyzickej námahy, vaskulárnych patológií.
 3. Zápal - možno pozorovať pri artritíde.
 4. Nadváha - zvýšené zaťaženie bedrového kĺbu vyvoláva jeho stlačenie a zničenie.
 5. Genetická predispozícia - poruchy v štruktúre hlavice stehennej kosti často vedú k artróze.
 6. Zvýšená fyzická aktivita - zriedkavo vyvoláva artrózu, ale môže urýchliť nástup ochorenia s inými nepriaznivými faktormi.
 7. Traumatické poranenia – patria sem vyvrtnutia, zlomeniny, vykĺbenia.

Štádiá a typy artrózy

bolesť pri osteoartróze bedrového kĺbu

Existuje niekoľko štádií vývoja patológie:

 1. Prvá fáza - v tejto fáze sa pravidelne objavujú nepríjemné pocity. Provokujúcim faktorom je dlhotrvajúca fyzická aktivita. Po krátkom odpočinku nepohodlie ustúpi.
 2. Druhá fáza - bolesť v bedrovom kĺbe sa zvyšuje, ovplyvňuje slabiny a stehno. Nepohodlie sa vyskytuje aj v pokoji. Po dlhom pohybe sa objaví krívanie. V tomto štádiu trpí funkcia kĺbu, jeho motorická aktivita klesá. Postupne sa rozvíjajú kontraktúry, ubúda sila a svalová hmota.
 3. Tretia etapa - bolestivý syndróm je trvalý a objavuje sa aj v noci. Chôdza bez palice je veľmi náročná. Pohyby sú narušené a výrazne obmedzené, dochádza k hypotrofii svalov zadku, stehien a dolnej časti nohy. Pri pohybe sa človek musí spoliehať na prsty na nohách a nakloniť sa na poškodenú stranu.
 4. Štvrtá etapa - v tejto fáze bedrový kĺb úplne stráca motorickú aktivitu.

Symptómy a prejavy

S rozvojom tohto typu artrózy sa vyskytujú tieto prejavy:

 1. Silná bolesť v oblasti postihnutého kĺbu a kolien. Nepohodlie sa môže vyskytnúť aj v slabinách. Bolesť je neustále prítomná. So zhoršením ochorenia postihuje nohy.
 2. Porušenie motorickej aktivity. Syndróm bolestivej bolesti narúša schopnosť človeka pohybovať sa. V tejto situácii musí použiť palicu alebo barle.
 3. Skrátenie postihnutej končatiny.
 4. Chromosť.
 5. Kŕčanie v kĺbe, ktoré sa objaví pri akomkoľvek pohybe.
 6. Tuhosť pohybov.
 7. Atrofia svalového tkaniva v oblasti stehna - je detekovaná röntgenom.

Metódy diagnostiky bedrového kĺbu

artritická bolesť bedrového kĺbu

Pri stanovení diagnózy lekár berie do úvahy klinické prejavy patológie, anamnézu, výsledky externého vyšetrenia pacienta a inštrumentálne štúdie.

Ak chcete urobiť presnú diagnózu, vykonajte nasledujúce štúdie:

 1. Analýza sťažností pacienta a externé vyšetrenie poškodenej oblasti.
 2. RTG - s jeho pomocou je možné identifikovať veľkosť kĺbovej štrbiny, kostné výrastky atď.
 3. Ultrazvukový postup.
 4. Krvné testy.
 5. Magnetická rezonancia.

V prípade potreby sa vnútorný povrch artikulácie vyšetrí pomocou artroskopických nástrojov. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva na vylúčenie gonartrózy, lumbosakrálnej alebo hrudnej osteochondrózy. Bolesť pri artróze môže byť maskovaná ako klinické prejavy radikulárneho syndrómu spôsobeného zovretím alebo zápalom nervu. Zvyčajne je možné vylúčiť neurogénnu patológiu pomocou množstva testov. Artróza bedrového kĺbu sa nevyhnutne odlišuje od trochanterickej burzitídy bedrového kĺbu, Bechterevovej choroby, reaktívnej artritídy. Na vylúčenie autoimunitných patológií sa vykonávajú biochemické štúdie krvi a synoviálnej tekutiny.

Liečba

Na zvládnutie artrózy bedrového kĺbu je potrebné zvoliť kombinovanú terapiu.

Všeobecné odporúčania pre každodennú rutinu a výživu

V počiatočnom štádiu patológie lekár odporúča upraviť životný štýl. To pomôže zastaviť bolesť a zastaviť progresiu ochorenia. V tomto štádiu zvyčajne stačí upraviť životosprávu a dodržiavať špeciálnu diétu.

Lekár odporúča pacientovi vykonať špeciálne fyzické cvičenia. Rovnako dôležitá je korekcia stravy. Ak máte nadváhu, určite by ste mali schudnúť. Zvýšené namáhanie kĺbu neumožní odstrániť artrózu.

Základom stravy by mali byť ryby. Môžete jesť aj chudé mäso, strukoviny, zelenú zeleninu, hrubé pečivo. Zároveň sa odporúča opustiť vyprážané jedlá a rýchle občerstvenie. Musíte jesť po častiach, v malých porciách.

Konzervatívna terapia

bolesť bedrového kĺbu v dôsledku osteoartrózy

Lekárska liečba je zameraná na riešenie týchto problémov:

 • úľavu od bolesti;
 • normalizácia výživy tkanív;
 • stimulácia procesu regenerácie;
 • zlepšený prietok krvi;
 • zníženie tlaku na poškodené oblasti;
 • rozšírenie kĺbovej štrbiny.

Na vyriešenie týchto problémov musíte použiť nasledujúce kategórie liekov:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. Tieto lieky zmierňujú bolesť a zápal. Nie sú však schopné obnoviť postihnutú chrupavku.
 2. Chondroprotektory. Poskytujú tkanivám živiny a zastavujú deštrukciu kĺbov, čo pomáha obnoviť ich funkcie.
 3. Svalové relaxanty. Pomocou takýchto prostriedkov je možné odstrániť kŕče svalových tkanív a normalizovať prietok krvi v tkanivách.
 4. Krémy a masti. Takéto prostriedky aktivujú prietok krvi a odstraňujú kŕče.
 5. Steroidné hormóny. Tieto lieky sa injikujú do kĺbovej dutiny. Vďaka tomu je možné vyrovnať sa s exacerbáciou ochorenia a odstrániť silnú bolesť.
 6. Vazodilatátory. Prispievajú k rozšíreniu krvných ciev v kĺboch a dodávajú tkanivám užitočné látky.

Ľudové a alternatívne prostriedky

Okrem štandardnej terapie môžete použiť nasledujúce nástroje:

 1. Tinktúry a odvary na vnútorné použitie. Základom takýchto fondov môžu byť citróny, múmia, med, liečivé rastliny.
 2. Masti z prírodných zložiek. Na ich prípravu môžete použiť eukalyptový olej, aloe, celandín.
 3. Kúpele a obklady. Na zastavenie príznakov artrózy možno použiť obklady na báze kapustových listov a kúpele s topinamburom.

Fyzioterapia

injekcia do bedrového kĺbu s artrózou

V štádiu remisie sa aktívne používa fyzioterapia:

 1. Terapia rázovými vlnami – v tomto prípade na telo pôsobia zvukové vlny, ktoré zabezpečujú prekrvenie požadovanej oblasti. To zlepšuje proces regenerácie dermis a stimuluje metabolické procesy.
 2. Myostimulácia - pomáha obnoviť fungovanie svalového tkaniva, ktoré sa oslabuje v dôsledku núteného zníženia motorickej aktivity.
 3. Fonoforéza - pod vplyvom špeciálneho zariadenia sa do postihnutej oblasti vstrekuje špeciálny liek vo forme masti alebo krému.
 4. Ozónová terapia - znižuje nepohodlie a aktivuje vývoj chrupavky. Tento účinok sa dosahuje vplyvom ozónovo-kyslíkového zloženia.

Chirurgické metódy

terapia rázovou vlnou pre artritídu bedrového kĺbu

Pri neúčinnosti konzervatívnej terapie sú predpísané chirurgické postupy:

 1. Punkcia – je odčerpanie prebytočnej tekutiny z kĺbu. Vďaka tomu je možné zastaviť bolesť a normalizovať fyzickú aktivitu.
 2. Artroskopický debridement - zahŕňa čistenie vnútorného kĺbového povrchu od prvkov chrupavky a umývanie dutiny špeciálnym roztokom.
 3. Periartikulárna osteotómia - je umelá zlomenina stehennej kosti. Potom sa spojí pod iným uhlom, čo minimalizuje zaťaženie spoja.
 4. Endoprotetika - v tomto prípade je celý kĺb nahradený protézou.

Obnovenie chrupavkového tkaniva v kĺbe poškodenom artrózou nie je možné bez protetickej operácie, ale so správnym prístupom k liečbe, dodržiavaním všetkých lekárskych predpisov, dodržiavaním správnej životosprávy, vykonávaním terapeutických cvičení, pravidelných masážnych kurzov, užívaním vitamínov a správnej výživy, môžete zastaviť proces poškodenia a deštrukcie chrupaviek a bedrových kĺbov.

Ortopedický tovar

Na zmiernenie stresu bedrového kĺbu možno použiť palicu. V niektorých situáciách sa človeku odporúča používať barle.

Pomerne často sa ľuďom s touto diagnózou odporúča nosiť mäkký obväz. Používanie ortézy pomáha znižovať zaťaženie postihnutej oblasti, chráni ju pred dislokáciami a znižuje fyzickú aktivitu.

Účinky

V najťažšej situácii sa človek stáva zdravotne postihnutým, úplne stráca schopnosť pracovať a nemôže viesť aktívny životný štýl. Tento stav je veľmi nebezpečný pre starších ľudí. Ak človeku nepomôžete, jeho dĺžka života sa výrazne zníži.

možnosti náhrady bedrového kĺbu pri artróze

Predpoveď

Patológia má priaznivú prognózu pre život. Okrem toho má choroba zvyčajne pomalý vývoj. V niektorých situáciách však existuje riziko aseptickej nekrózy stehennej kosti, ktorá je život ohrozujúca.

Artróza bedrového kĺbu je vážna patológia, ktorá môže spôsobiť úplnú stratu motorickej aktivity. Aby ste tomu zabránili, musíte sa poradiť s lekárom včas a prísne dodržiavať jeho odporúčania.