Prečo ma bolí chrbát a chrbtica?

Bolesť chrbta je bežným problémom s mnohými príčinami.

Bolesť chrbta pozná takmer každý., a 15 – 20 % sa musí s týmto príznakom počas roka potýkať pravidelne.

Problém nie je len medicínskeho, ale aj sociálno-ekonomického charakteru, keďže počas choroby pacient v závislosti od príčin, ktoré problém spôsobili, stráca schopnosť pracovať.

Vo väčšine prípadov je možné zbaviť sa choroby za mesiac, po ktorom sa pacient môže vrátiť do normálneho života.

Napriek týmto výsledkom sa u 70 % pacientov bolesť opäť vracia, liečba je zbytočná, pretože terapia bola nesprávna alebo neadekvátna.

Treba poznamenať, že bolesťje znakom degeneratívnych procesov v chrbtici, ktoré sa zase považujú za znak patologických stavov.

Klasifikácia a povaha bolesti chrbta

Druhy bolesti chrbta:

 • nešpecifické(benígne) - dorzopatia, "prestarnutá" osteochondróza, príčinou sú najčastejšie dysfunkcie pohybového aparátu, doplnkové vyšetrenie je najčastejšie zbytočné;
 • konkrétne(nebezpečná) bolesť vyžadujúca dodatočnú diagnostiku už pri prvej návšteve, ktorá umožňuje vylúčiť prítomnosť zlomeniny chrbtice, tuberkulózy, nádoru, metastázy atď. ;
 • radikulárna bolesť(radikulopatia) - spojená s podráždením / stláčaním nervového koreňa herniovaným diskom (vypadnutým).

Aké ochorenia pohybového aparátu spôsobujú bolesti chrbtice v strede chrbta?

Choroby muskuloskeletálneho systému, ktoré spôsobujú bolesť:

 • artróza- pacient sa môže ohýbať od bolesti, pokúša sa narovnať chrbát, zhlboka sa nadýchnuť, prispieva k zvýšeným negatívnym pocitom, pri stláčaní stavcov sa zvyšuje zaťaženie elastickej podložky tlmiacej nárazy, v dôsledku čoho sa poškodený prvok stenčuje;
 • Príčiny bolesti chrbta môžu byť ochorenia chrbtice a medzistavcových platničiek.
 • chondróza, osteochondróza hrudnej oblasti- vyvíja sa na pozadí obezity, fyzickej nečinnosti, nevyváženej výživy, porúch metabolizmu minerálov, v procese zmien súvisiacich s vekom sa znižuje elasticita a výška medzistavcových platničiek, mení sa ich štruktúra, zvieranie nervových vlákien prispieva k náhlemu, silná bolesť alebo mierne nepohodlie zhoršené pohybmi;
 • skolióza, zvýšená/znížená lordóza, kyfóza- viesť k zhoršeniu držania tela a vzhľadu, čo vedie k zovretiu nervov v chrbtici;
 • zranenie piliera;
 • neurologické príčiny(radikulitída);
 • vrodené patológie- extra / chýbajúce stavce v chrbtici vedú k bolestivému nepohodliu;
 • myozitída- oslabenie a zvýšenie bolesti sa vyvíja na pozadí zápalu kostrových svalov, nepohodlie sa zvyšuje s palpáciou chrbta.

Iné príčiny bolesti chrbta

Iné dôvody:

 • zápal obličiek- nepohodlie je často sprevádzané vysokou horúčkou, opuchom dolných končatín, hypertenziou;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému, vaskulárne patológie - sprevádzané pulzujúcou bolesťou chrbta a zvýšeným krvným tlakom;
 • chronický stres;
 • ochorenia tráviaceho systému- bolesť je lokalizovaná v strede alebo na ľavej strane chrbta, po jedle sa bolesť zintenzívňuje na pozadí pankreatitídy alebo ochorení žalúdočnej sliznice;
 • psycho-emocionálna porucha.

Závažné ochorenia orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine a pod hrudníkom môžu reagovať aj bolesťami chrbtice. Pre pacienta je často veľmi ťažké určiť povahu bolesti, odporúča sa sledovať príznaky a včas informovať lekára.

Liečba bolesti v chrbtici

Pred začatím liečby musí lekár stanoviť diagnózu, preštudovať si anamnézu pacienta, vypočuť si sťažnosti, vykonať vizuálne vyšetrenie a palpáciu, preštudovať si výsledky laboratórnych a diagnostických štúdií. Potom sa uskutoční výber potrebných liekov, ktorých činnosť je zameraná na odstránenie problému.

drogy

Počas exacerbácie je terapia zameraná na zastavenie signálu bolesti.

Lieky:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky- ich pôsobenie je zamerané na zastavenie mediátorov zápalových procesov predtým, ako vstúpia do tkanív obklopujúcich chrbticu. Pomáha zbaviť sa zápalov, horúčky, opuchov, kŕčov, bolestí. Pri intenzívnej bolesti sú predpísané injekčné prípravky, vyznačujú sa rýchlym účinkom (15-20 minút), bezpečnosťou pre gastrointestinálny trakt, všetky zložky sa dodávajú v počiatočnom dávkovaní. Na zbavenie sa strednej a miernej bolesti sú predpísané vonkajšie prípravky alebo lieky v perorálnej forme.
 2. Analgetiká- sú predpísané, keď analgetické vlastnosti NSAID nestačia, lieky ovplyvňujú prenos nervových impulzov do mozgu, čo zabraňuje vzniku reakcie. Kombinácia 2 skupín sa odporúča vykonávať opatrne, mali by sa brať do úvahy vlastnosti tela, kompatibilita liekov, výber dávky sa vykonáva individuálne.
 3. Svalové relaxanty- ochorenia chrbtice sú často sprevádzané svalovými kŕčmi, ktoré nútia pacienta zamrznúť v jednej polohe, všetky pohyby vedú k ostrým bolestiam. Injekcia svalových relaxancií pomôže uvoľniť svalový korzet, účinok ich podávania trvá 12 hodín. Tablety sa používajú menej často, pretože začnú fungovať až po nahromadení potrebného množstva látky.
 4. Chondroprotektory- problémy s chrbticou sa objavujú na pozadí degeneratívnych procesov v kĺbových a chrupavkových tkanivách, v takýchto prípadoch sú predpísané lieky obsahujúce chondroitín alebo glukozamín. Látky sú základom pre obnovu šliach, kĺbov, väzov a pod. Tieto zložky sa v tele nevytvárajú, preto počas choroby by bunky mali byť čo najviac nasýtené uvedenými látkami, najčastejšie sa predpisujú perorálne, lieky by sa mali užívať v dlhých kurzoch.

Ako doplnková terapiamožno predpísať vitamínové komplexy, diuretiká, antispazmodiká, ako aj finančné prostriedky zamerané na zlepšenie trofizmu a obnovenie krvného obehu, antioxidanty, antihistaminiká a iné.

Chirurgia

Pri absencii účinku liečby liekom je indikovaná chirurgická liečba, moderné techniky môžu dosiahnuť skvelé výsledky.Pri osteochondróze, zraneniach a herniách sa odstráni časť stavca alebo medzistavcového disku, s aneuryzmou aorty je indikovaná plastika.

Pri ochoreniach chrbtice by sa mala zistiť príčina vzniku bolesti, často sú zdrojom nepríjemných symptómov vnútorné orgány. Iba lekár môže diagnostikovať ochorenie a predpísať liečbu.

Cvičenie, cvičebná terapia, masáže

Ak to stav pacienta a povaha priebehu základného ochorenia dovoľujú, je potrebná mierna fyzická aktivita.

Lekári tiež odporúčajú pravidelné ranné cvičenia, komplex zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 1. detská póza. Sadnite si na kolená s hlavou sklonenou k podlahe, natiahnite ruky dopredu, zostaňte v tejto polohe 20 sekúnd, natiahnite ruky dozadu tiež na 20 sekúnd, cvičenie zopakujte dvakrát.
 2. Ohýbanie hlavy.Sadnite si na zem s rovným chrbtom, ruky si dajte za hlavu, pomaly ťahajte hlavu dopredu, nakláňajte ju, kým sa brada nedotkne krku, vydržte 10-15 sekúnd, opakujte 8-10 krát.
 3. Skrúca sa palicou. V stoji položte gymnastickú palicu do vodorovnej polohy na krk za hlavou, natiahnite ruky a držte konce palice. S palicou za hlavou sa pomaly otáčajte doľava, vydržte 25-30 sekúnd, opakujte v opačnom smere, počet opakovaní je 10-12 krát.
 4. Naklonenie tela dopredu. S nohami umiestnenými na šírku ramien a rukami zopnutými za zámkom sa zdvihnite, nakloňte telo dopredu, mierne ohnite nohy v kolenách, zostaňte v tejto polohe 15-20 sekúnd, opakujte až 4-5 krát.
 5. Telo sa nakloní dopredu s dotykom prstov na nohách. Posaďte sa na podlahu, zatvorte nohy, položte ich pred seba a predkloňte sa, aby ste rukami dosiahli prsty na nohách. Cvičenie by sa malo vykonávať bez náhlych pohybov, postupne, pomaly, držať v pozícii niekoľko sekúnd.

Počas exacerbácií je cvičebná terapia a iné druhy fyzickej aktivity prísne kontraindikované.

Masáž

Manuálna masáž ukazuje účinnosť aj pri bolestiach chrbta spôsobených chorobami chrbtice.. Techniky umožňujú dosiahnuť svalovú relaxáciu, pri ich realizácii sa zahrejú mäkké tkanivá, čo pomáha zlepšiť krvný obeh. Takáto masáž sa odporúča pacientom s patológiami dýchacích orgánov sprevádzanými výtokom spúta.

Liečba doma alebo ľudové prostriedky

V prítomnosti pretrvávajúcej bolesti chrbta sa odporúča obrátiť sa na ľudové recepty, pred ich použitím by ste sa mali poradiť s lekárom. Napriek zdanlivej bezpečnosti môžu byť mnohé prostriedky nielen zbytočné, ale aj škodlivé.

Odporúča sa na úľavu od bolestipripraviť rub. Aby ste to urobili, musíte si vziať zmes čistého alkoholu alebo kolínskej vody, malé množstvo feferónky, tinktúru koreňa valeriány lekárskej, fľašu 5% roztoku jódu, zmesou dôkladne potrieť postihnuté miesto a zabaliť. Procedúra sa odporúča vykonať v noci, ponechať v teple až do rána. Je veľmi dôležité nezačať chorobu, včas identifikovať príčinu patológie a dodržiavať všetky odporúčania lekárov.

Nasledujúce kroky môžu pomôcť zmierniť stav doma:

 • vyhnúť sa dlhodobému pobytu na lôžku - fyzicky aktívni pacienti trpia menšou bolesťou;
 • venujte sa ľahkým športom - najlepšia je mierna fyzická aktivita;
 • udržiavať správne držanie tela;
 • zvýšiť pružnosť chrbtice;
 • nosiť korzety a pásy na chrbticu;
 • aplikujte teplo a chlad na postihnutú oblasť;
 • prestať fajčiť - nikotín spôsobuje kŕče malých ciev, čo vedie k narušeniu mikrocirkulácie a zastaveniu dodávky kyslíka do tkanív;
 • relaxačné cvičenia.

Prevencia

Rozvoju chrbtových ochorení môže pacient predchádzať sám, musí sa naučiť správne spať, sedieť a stáť, ako aj znášať veľké bremená s minimálnou ujmou na sebe. Odporúča sa stáť a sedieť s rovným chrbtom, hlava by nemala visieť dopredu, človek by sa nemal ohýbať a ohýbať telo bez spoliehania sa na ruky.

Ak potrebujete zostať na nohách dlhší čas, mali by ste si nájsť bod na podopretie hlavy a končatín, môžete sa oprieť o skriňu, stenu a iné povrchy. Chôdza v podpätkoch viac ako 2 hodiny v rade je vylúčená, nohy by mali pravidelne odpočívať, preto by sa mali na pár minút zdvihnúť.

Preventívne opatrenia:

 • Každých 15 minút vyložte krk a kríže špeciálnymi valčekmi alebo „kosťovými" vankúšmi, vyhnite sa sedeniu na stoličkách alebo s ohnutým chrbtom. mali by ste zmeniť polohu, natiahnuť sa a oprieť sa, po každej hodine sedenia si musíte urobiť prestávky;
 • musíte spať na tvrdých matracoch bez vysokých vankúšov, pod hlavu si môžete dať ortopedické valčeky;
 • pri nosení bremien treba dodržiavať určité pravidlá, nenosiť bremená nad 3 kg pre ženy a nad 5 kg pre mužov, je nebezpečné zdvíhať závažia pri ohýbaní alebo trhaní, vrecia by sa mali dvíhať s rovným chrbtom, ťažké bremená by sa mali prenášať v niekoľkých krokoch.

Záver

 • Bolesť chrbta- pomerne bežná patológia s výskytom syndrómu bolesti, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.
 • Príčiny patológie sú veľmi odlišné, lekár stanoví diagnózu na základe anamnézy, vyšetrení, sťažností pacienta.
 • Počas liečbypoužívajú sa drogy(predovšetkým lieky proti bolesti), odporúča sa vykonávať masáž, cvičebnú terapiu.