Liečba cervikálnej osteochondrózy - odborné poradenstvo

bolesť v krčnej oblasti s osteochondrózou

Krk je považovaný za jedno z najzraniteľnejších miest v chrbtici. Je to spôsobené anatomickými vlastnosťami štruktúry stavcov krku. Koniec koncov, stavce krku majú zvýšenú pohyblivosť, sú veľmi ľahko posunuté v dôsledku zvýšeného zaťaženia alebo zranení. Okrem toho rýchlo podliehajú dystrofickým a degeneratívnym zmenám. A toto je osteochondróza. Zvyčajne dochádza k exacerbácii ochorenia v pohyblivej časti dolnej časti krku. A medzi kľúčnou kosťou a krkom sa vytvorí hrčka.

Príčiny

K dnešnému dňu nie sú presné príčiny osteochondrózy (kód ICD M42) známe. Každý lekár vám povie niekoľko faktorov, vrátane:

 • narušené metabolické procesy v tele;
 • predispozícia;
 • slabý fyzický vývoj, skolióza, ploché nohy a exacerbácia iných ochorení kostí a svalov;
 • otravy a infekcie;
 • mikropoškodenia chrbtice v dôsledku úderov, pádov, náhlych pohybov, zvýšeného zaťaženia, ako aj monotónnych asymetrických pohybov;
 • zvýšený krvný tlak (BP);
 • mikropoškodenia chrbtice v dôsledku zlomenín a modrín;
 • porušenie plánu výživy, nadváha, sedavý životný štýl, ktorý spôsobuje nedostatok tekutín, vitamínov, mikro a makro prvkov;
 • nepohodlné držanie tela počas spánku alebo poruchy spánku;
 • stres, zlé návyky môžu tiež spôsobiť exacerbáciu.

Každý lekár vám tiež povie, že existuje oveľa viac rôznych dôvodov pre výskyt osteochondrózy, kód ICD M42 (napríklad sa objaví „blesk" v očiach, na krku sa vytvorí hrbolček alebo dôjde k prudkému zvýšeniu krvného tlaku ). V dôsledku toho sa mení tlak a objavuje sa syndróm vertebrálnej artérie, ako aj derealizácia.

Symptómy

Prvými príznakmi, ktoré sa objavia, keď sa choroba objaví, sú neustála bolesť počas otáčania alebo po spánku, ako aj syndróm vertebrálnej artérie, ktorý vyvolal zvýšenie krvného tlaku. Dochádza k „stuhnutiu" krku. Svaly sú znecitlivené a bolestivý syndróm trvá dostatočne dlho. Prsty začínajú tŕpnuť.

V okcipitálnej oblasti sú silné bolesti hlavy (syndróm vertebrálnej artérie) a dochádza k zvýšeniu tlaku. V dôsledku toho začína derealizácia - chorý človek má neistú chôdzu, objavujú sa závraty a tinitus, v očiach sa môžu objaviť "blesky". Po podchladení alebo ak bola poloha pri spánku nepohodlná, svaly sa zapália a pacient stráca schopnosť otáčať hlavou. Okrem toho sa pacienti môžu sťažovať, že keď je hlava naklonená dopredu, existuje syndróm akútnej bolesti v oblasti lopatiek, derealizácia atď.

Ak cítite exacerbáciu a podobné príznaky, okamžite sa poraďte s lekárom, aby sa váš život nezmenil na peklo.

Liečba

Pre každého, kto trpí touto chorobou, vzniká jediná otázka: ako vyliečiť cervikálnu osteochondrózu (kód ICD M42) a syndróm vertebrálnej artérie?

Liečba je dvoch typov:

 • konzervatívny;
 • operatívne.
poškodenie krčnej chrbtice pri osteochondróze

Liečebný režim ochorenia sa vyberie (kód ICD M42) v závislosti od závažnosti ochorenia, túžby a zdrojov na zotavenie, ako aj iných indikácií a kontraindikácií v každom konkrétnom prípade. O spôsobe liečby rozhoduje lekár.

Odpovedzte na otázku pacientov: je možné vyliečiť cervikálnu osteochondrózu a syndróm vertebrálnej artérie? Existuje len jedna odpoveď – áno. Ale trvanie a metóda priamo závisia od závažnosti ochorenia.

Konzervatívna liečba a rehabilitácia by mali prebiehať v komplexe, ktorý využíva mnoho rôznych metód. Moderná medicína redukuje liečbu a zotavenie po operácii na dve hlavné veci:

 • lieková terapia;
 • hardvérová liečba (napríklad pacienti používajú špeciálny prístroj na liečbu cervikálnej osteochondrózy, elektroforézu);
 • Cvičebná terapia (napríklad hrazda).

Ale počas liečby krku môže lekár pozorovať podcenenie zdrojov tela, napríklad zvýšenie krvného tlaku. Zákroky prebiehajú akoby „v neprítomnosti" pacienta, ako keby k aktívnej účasti pacienta na vyliečení nemohlo alebo nemalo dôjsť. Takáto pasívna metóda liečby a rehabilitácie môže byť veľmi dlhá a v niektorých prípadoch nepomôže ani elektroforéza. V dôsledku toho choroba postupuje, krvný tlak sa nestabilizuje a syndróm vertebrálnej artérie nezmizne. A pacient je naďalej trápený derealizáciou a "bleskom" v očiach.

bolesť krku s osteochondrózou

Preto počas konzervatívnej liečby a rehabilitácie krku a po operácii by mal lekár zahrnúť techniky, ako sú:

 • Cvičebná terapia (a správna poloha pri spánku).
 • Pilates na cervikálnu osteochondrózu.
 • Horizontálna lišta.
 • Elektroforéza.
 • Aqua aerobik.
 • Liečba vykládky založená na trakcii chrbtice.
 • Magnetická, elektrická a vibračná stimulácia.
 • Ultrazvuk, laser a mobilizačno-vákuová terapia.
 • Terapeutická diéta.
 • Psychoterapia.
 • Medikamentózna terapia (analgetiká, antispazmodiká, protizápalové lieky atď. ).

Prevencia

Najlepšou prevenciou choroby je správna výživa a telesná výchova (aqua aerobik a hrazda)

Okrem toho nebude zbytočné masírovať svaly chrbta, dolnej časti chrbta a končatín. Mali by ste tiež robiť cvičenia s výkyvnými pohybmi rúk a nôh, otáčaním hlavy a miesením krku, skákaním na mieste, vyťahovaním na hrazde. A potom vás nebude ohrozovať syndróm vertebrálnej artérie a derealizácia.

gymnastika pre krk s osteochondrózou

Liečba doma

Existuje veľa legiend o nebezpečenstvách domácej terapie a používaní ľudových prostriedkov. Zároveň lekár dokonca odporúča liečiť ochorenie (ICD kód M42) a syndróm vertebrálnej artérie doma, pretože dĺžka liečby závisí od správania pacienta a použitia rôznych spôsobov liečby (napríklad horizontálna bar) doma.

Vodorovná lišta na samoliečbu je vynikajúcim simulátorom. Ak sa chystáte zaradiť hrazdu do zostavy cvikov, tak buďte veľmi opatrní. Koniec koncov, akýkoľvek náhly pohyb môže spôsobiť škodu, a potom nebude vodorovný pruh asistentom, ale „škodcom". Nezneužívajte domácu liečbu, ak neviete, čo robiť.

Neliečte sa doma, ale choďte k lekárovi!

Napriek tomu sa neponáhľajte začať liečbu doma: je to kvalifikovaný lekár, ktorý dá užitočné odporúčania na samoliečbu. Predpíše vám nielen lieky, ale tiež vám povie, čo robiť, aby nedošlo k exacerbácii. Vysvetlí, ako sa správať, aby nedošlo k derealizácii a v očiach sa neobjavil „blesk". Ukáže aj súbor cvikov, vďaka ktorým zmizne hrbolček medzi krkom a kľúčnou kosťou.

Nezabudnite, že doma nie je možné robiť elektroforézu, ktorá je pre túto chorobu taká potrebná.

Za hlavnú chybu terapie sa považuje nedostatočný pohľad do hĺbky: zbavenie sa symptómov doma (napríklad „blesky" v očiach sa prestali objavovať a derealizácia zmizla) neznamená, že došlo k zbaveniu sa choroby. A to vytvára len dočasný vzhľad pohodlia s ďalším záchvatom malátnosti, ako aj exacerbáciou bolesti. Exacerbácia tejto choroby môže poškodiť pacienta.

Preto je použitie liekov proti bolesti v procese liečby choroby doma len malou časťou toho, čo ste schopní urobiť. Najlepšie je nevykonávať samoliečbu, konzultovať s odborníkom a navštevovať predpísané postupy.

Zvyčajne lekári poskytujú rady, ktorých plné dodržiavanie je zárukou kvalitnej liečby. Medzi ne patrí: strava, pohybová terapia, užívanie liekov, zmena životného štýlu, spánok a odpočinok, výber posteľnej bielizne.

Pri liečbe osteochondrózy (kód ICD M42) je potrebný systematický prístup, preto by ste mali dodržiavať predpisy, ktoré vám dal lekár, nie čiastočne, ale úplne.